Ako recyklovať ?

Ako môžem tubu recyklovať? Musím tubu rozrezať a odstrániť všetku zvyšnú zubnú pastu z tuby alebo ju nejako vypláchnuť?

ZISTITE VIAC

Z čoho je táto tuba vyrobená?

Tuba je primárne vyrobená z HDPE (vysokohustotný polyetylén) plastu č. 2. Uzáver je vyrobený z PP (polypropelyénu), t. j. plastu č. 5

ZISTITE VIAC

Prečo zdieľame našu technológiu výroby túb s ďalšími výrobcami?

Tento projekt nie je len o nás. Má oveľa väčší zmysel. Dúfame, že zdieľaním našej technológie sa nám podarí iniciovať globálny prechod na recyklovateľné tuby. Naším snom je dosiahnuť to, aby všetky tuby (nielen od zubných pást) boli recyklovateľné.

Čo sa stane po recyklácii túb?

Tu je krátky príklad životného cyklu tuby od zubnej pasty. Akonáhle je tuba v recyklačnom procese, dostane sa na miesta, ako je napríklad Prevádzka na obnovu materiálu (Materials Recovery Facility, MRF), kde sa tuby triedia, a potom sa odosielajú do zariadenia, ktoré z HDPE plastu, vrátane fliaš, vyrobí malé plastové pelety. Z týchto peliet je potom možné vyrobiť nové produkty a obaly!

ZISTITE VIAC

Máte otázky ? Nájdite ich tu.

 • Ako môžem tubu recyklovať?

  Musím tubu rozrezať a odstrániť všetku zvyšnú zubnú pastu z tuby alebo ju nejako vypláchnuť?

  Najskôr skontrolujte, či je na tube jeden z týchto symbolov:

  Celé naše portfólio zubných pást po celom svete prechádza na recyklovateľné tuby. S týmto trendom sme začali v roku 2019 a chceme ho dokončiť do roku 2025, takže nie všetky tuby môžu byť okamžite recyklovateľné. Je dôležité vedieť, že ak na vašej tube nie je tento symbol, nepatrí do recyklovateľného odpadu.

  Pokiaľ na vašej tube tento symbol je, potom je recyklácia jednoduchá. Jednoducho vytlačte z tuby čo najviac zubnej pasty, uzavrite viečkom a celú tubu vyhoďte do recyklovateľného odpadu. Naša tuba sa recykluje s HDPE plastmi č. 2.

  Nestrihajte ani nerozrezávajte tubu, aby ste odstránili zvyšnú pastu! Počas spracovania tuby v recyklačnom zariadení sa tuba roztlačí a prejde procesom „vyplachovania“, pri ktorom sa všetka zvyšná zubná pasta z plastu vymyje. Nie je teda potrebné, aby ste doma niečo vyplachovali.

 • Sú viečka recyklovateľné?

  Áno, viečka sú recyklovateľné a najlepším postupom je vyhodiť do recyklovateľného odpadu tubu aj s viečkom. Vyhnete sa tak nechcenému hromadeniu viečok. Uzávery bývajú vyrobené z iného plastu ako tuby. Niektoré firmy na recykláciu vyžadujú, aby boli viečka pred recykláciou od túb oddelené. Pre istotu si overte, aké pravidlá pre recykláciu platia u vás. V rámci výskumu pokračujeme v snahe vyrábať naše viečka z materiálov kompatibilnejších s typom HDPE.

 • Čo robíte pre to, aby tieto tuby boli akceptované recyklačnými zariadeniami?

  Robíme toho naozaj veľa. Sme lídrom medzi priemyselnými odvetviami a na celom svete spolupracujeme s rôznymi partnermi na vzdelávaní o recyklovateľnosti, ako aj na rozšírení výroby a používaní recyklovateľných túb. ​ Zdieľame naše znalosti a technológie s každou ďalšou spoločnosťou, ktorá prejaví záujem. Overujeme tiež triediteľnosť túb testovaním v laboratóriách a reálnych zariadeniach, aby sme sa ubezpečili, že nedochádza k nesprávnemu triedeniu. Čím viac recyklovateľných túb sa bude na trhu používať a čím viac ľudí sa bude o recyklovateľných tubách vzdelávať, tým jednoduchšia bude recyklácia túb, ktoré sa dostanú do recyklačných zariadení.

 • Prečo sú niektoré z vašich túb recyklovateľné, zatiaľ čo iné nie?

  Naším cieľom je, aby boli do konca roku 2025 všetky naše tuby od zubných pást recyklovateľné. Tento proces si vyžaduje určitý čas a počas tejto doby budú niektoré z našich zubných pást v recyklovateľných tubách, zatiaľ čo iné prejdú na recyklovateľné obaly neskôr. Predtým, ako zrecyklujete vašu tubu, uistite sa, že je na nej jeden z nasledujúcich symbolov:

 • Je táto tuba biologicky rozložiteľná?

  Nie, táto tuba (a plasty všeobecne) nie sú navrhnuté tak, aby boli biologicky rozložiteľné. HDPE plast č. 2 používaný v našich tubách je navrhnutý tak, aby bol „cyklický“, teda aby bolo možné materiál opätovne spracovať na nové výrobky a obaly.

 • Táto tuba je stále vyrobená z plastu, ako to pomôže životnému prostrediu?

  Naše recyklovateľné tuby sú vyrobené z HDPE plastu č. 2, ktorý je jedným z najrecyklovanejších plastov vôbec. HDPE sa dá premeniť na všetky druhy nových vecí vrátane stavebných materiálov a nových obalov. Prechod na recyklovateľný materiál má potenciál zabrániť tomu, aby miliardy použitých túb každoročne skončili na odpadových skládkach.

 • Z čoho je táto tuba vyrobená?

  "Tuba je primárne vyrobená z HDPE (vysokohustotný polyetylén) plastu č. 2 Uzáver je vyrobený z PP (polypropelyénu), t. j. plastu č. 5"

 • Prečo zdieľame našu technológiu výroby túb s ďalšími výrobcami?

  Tento projekt nie je len o nás. Má oveľa väčší zmysel. Dúfame, že zdieľaním našej technológie sa nám podarí iniciovať globálny prechod na recyklovateľné tuby. Naším snom je dosiahnuť to, aby všetky tuby (nielen od zubných pást) boli recyklovateľné.

 • Čo sa stane po recyklácii túb?

  Tu je krátky príklad životného cyklu tuby od zubnej pasty Akonáhle je tuba v recyklačnom procese, dostane sa na miesta, ako je napríklad Prevádzka na obnovu materiálu (Materials Recovery Facility, MRF), kde sa tuby triedia, a potom sa odosielajú do zariadenia, ktoré z HDPE plastu, vrátane fliaš, vyrobí malé plastové pelety. Z týchto peliet je potom možné vyrobiť nové produkty a obaly!